Михайло Назаренко «Iсторiя поема вольного народа…»
Україна крізь віки. К.: Ярославів вал, 2001. 232 с. (о)
«Треба позбавлятися старих міфів і не створювати нових», казав київський письменник Борис Штерн. Заклик, актуальний як ніколи. Як завжди.
Де б не створювалися національні, історичні чи політичні міфи, їх традиційно відпрацьовують у школі. Тож видання збірки статей «Україна крізь віки», призначеної для
Перша ж заувага бібліографічна. Лише за побічними деталями можна зрозуміти, що більшість статей (якщо не всі) написані кілька років тому, а не спеціально для цього видання. Дивно у книзі 2000 року зустріти побажання, щоб нарешті була вповні републікована «Історія
Книга виявилася дивною, суперечливою, і саме тому цікавою, і саме тому дратуючою. Я.Дашкевич обстоює думку, що Грушевський був великим істориком і поганим політиком. На жаль, і в самій збірці добрі історичні розвідки
П.Загребельний, процитувавши славетне «Я так її, я так люблю, Мою Україну убогу…», продовжує: «Я не знаю в світовій поезії екстатичнішого освідчення в любові до рідної землі. Мабуть, ця земля заслуговує на таку винятковість? Любіть Україну!»
Батьківщина виняткова лише тим, що вона Батьківщина, і нічим іншим вона на любов не «заслуговує». Заклики ж «Любіть Україну!» вже настільки міцно заримувалися із гаслом «Любіть Оклахому!..» Та навіть якщо забути шедевр Ірванця, чи викликають вони якісь патріотичні почуття? Сумнівно.
Звичайно, є в ній і статті, що знаходяться поза політикою. Післяслово Загребельного до «Роксолани», нариси М.Слабошпицького про українських меценатів Безбородьків, Потоцьких, Ґалаґанів, Симиренків. Читання цікаве, корисне і, наскільки можу судити, об’єктивне. Але цим збірка не вичерпується.
Грунтовна критика постмодерністської історіографії з боку Я.Дашкевича є, власне, запереченням того, що подібне явище взагалі існує: для автора воно є лише проявом «інтелектуальної нефаховості». Стаття аргументована і провокативна чого б іще бажати? А того, щоб постмодернізм не оголошували небезпечним для суспільства через його «національний індеферентизм» (sic) і «безвідповідальний спосіб мислення в політиці та економіці».
Праця Дашкевича про історію
Хай у вас не складається враження, що така тенденція притаманна тільки статтям Дашкевича. Ось Ю.Мицик вщент розносить «Шлях аріїв» Ю.Канигіна. Критика дещо безсистемна, але від того не менш разюча. Але чи варто, знищуючи квазіісторичні побудови
Ні, не дарма: у циклі «Козацькі війни» Мицик розповідає якраз про ті кампанії, в яких ми зтикалися зі стратегічним супротивником. Певна річ, важливо повідати про замовчувані імперськими істориками битви, але коли мова йде тільки про них, та ще й прикрашається гаслами щодо «спільних зусиль народів, які борються за свою волю і незалежність»…
А після того і «Міф про Мазепу» С.Павленка вже сприймаєш з деяким сумнівом. Ні, все коректно, всі факти доведені, всі офіційні легенди спростовані… Та сумнів залишається: чи не створюють для нас новий міф, протилежний колишньому?
Дашкевич цілком має рацію: саме так і виникає цинічний… чи то пак, постмодерністський погляд на історію. І шкода, що створюють його якраз ті, хто має займатися зовсім іншими фаховими справами.