Dobrzyn

Zaścianek szlachecki, dokładnie opisany w Księdze szóstej. Miejsce to jest fikcyjne, nazwa jest utworzona w sposób znaczący od przymiotnika dobry (w znaczeniu ‘odpowiedni’), również jak nazwy innych zaścianków o których mowa w poemacie (), ale pewne elementy - wygląd zewnetrzny ludzi i domostw, szlachta zaściankowa pochodzenia mazurskiego więc osadnicza - brał poeta z realnych stosunków powiatu nowogródzkiego. Istnieli przecież w Nowogródzkim Dobrzyńscy; mieszkali głównie w zaścianku Dołmatowszczyzna i rzeczywiście trzymali się tak hardo.

Nie we włości ich szukać, ale po zaściankach: W Dobrzynie, w Rzezikowie, w Ciętyczach, w Rąbankach (V) Zaścianek szlachecki Dobrzyn (treść Księgi Szóstej) W pustym folwarku ledwie wynalazł dwie babie, Od których słyszy, że pan i dworska drużyna Ruszyli tłumnie, zbrojnie - drogą do Dobrzyna (VI). bo gdy król Jan Trzeci Obwołał pospolite ruszenie przez wici, Chorąży województwa z samego Dobrzyna Przywiódł mu sześćset zbrojnej szlachty (VI). Czasem jedenże szlachcic inaczej w Dobrzynie, A pod innym nazwiskiem u sąsiadów słynie (VI). Teraz ich każda prawie używa rodzina, A rzadki wie, iż mają początek z Dobrzyna (VI)

Czlowiek ↔ Organizacja społeczna i instytucje społeczne ↔ Jednostka administracyjna ↔ Osady ↔ Nazwy osad ↔ Nazwy fikcyjnych osad