Brejgel

Pieter Bruegel starszy (ur.ok. 1525 w Broghel koło Bredy, zm. 9 września 1569 w Brukseli) – malarz niderlandzki. Zwano go ʺChłopskimʺ ze względu na tematykę jego obrazów. Zachowały się zapisy, wskazujące, że urodził się w Broghel koło Bredy, nie jest jednak jasne czy chodzi o miasto Breda w Holandii czy o belgijskie miasto Bree, po łacinie zwane Breda. Od 1559 zaczął pomijać literę ʺhʺ w swym nazwisku podpisując obrazy jako Bruegel.Malował przede wszystkim pejzaże, zapełnione postaciami chłopskimi (stąd przydomek). Czerpał motywy z codziennego życia ludu: wesela, uczty, biesiady, kiermasze, z Biblii, ilustrował przysłowia. O nim rozprawia Hrabia w poemacie. Pieter Brueghel młodszy (ur. 1564 lub 1565[1] w Brukseli, zm. na przełomie 1637 i 1638[1] w Antwerpii) – flamandzki malarz doby Renesansu, syn Pietera Bruegela starszego, Nazywano go Piekielnym (czyli Van der Helle) z powodu często występującego na jego obrazach motywu ognia lub piekła, ze szczególnym zamiłowaniem przedstawiał sceny karczemne i bijatyki.

Stąd też, oprócz Brejgela, lecz nie Van der Helle, Ale peizażysty (bo są dwaj Brejgele), I oprócz Ruisdala, na całej północy Gdzież był peizażysta który pierwszej mocy? (III)

Czlowiek ↔ Czlowiek jako istota spoleczna ↔ Życie społeczne ogólnie ↔ Imię człowieka ↔ Imię, nazwisko człowieka ↔ Imiona osób realnych